Introducing new math concepts via already-worked examples can give students a significant boost in learning. But choosing the right problems makes a big difference. An analysis earlier this year of ...
The question goes: "A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost?" Is your knee-jerk response that the ball costs ten cents? That is a ...
Segue Institute for Learning teacher Cassandra Santiago introduces a lesson on word problems to her first graders one spring afternoon. Credit: Phillip Keith for The Hechinger Report The Hechinger ...
A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost? Most people say that the ball costs 10 cents. In fact, that was my answer when I read the ...
I’ve been out of school a long time (I mean a long time), yet I think I’m still pretty good at basic math. I’m always able to figure out whether a “bargain buy” at the supermarket is actually a ...
Las matemáticas. Die Mathematik. Mathematics. No matter the language, the word "math" can cause people everywhere to fill up with boredom, dread, and even anxiety. The problem is so bad that there’s ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results
Feedback